0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Bu Hibe Çok Şaşırtıyor!

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şerife Yıldız, İngilizce öğretmenliğini bırakıp Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun hibe desteğinden yararlanarak 120 büyükbaş kapasiteli çiftlik kuran eşinin en büyük destekçisi oldu.


Bu Hibe Çok Şaşırtıyor!

Hayallerini Devlet Desteğiyle Gerçekleştirdiler

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şerife Yıldız, İngilizce öğretmenliğini bırakıp Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan hibe desteğinden yararlanarak 120 büyükbaş kapasiteli çiftlik kuran eşinin en büyük destekçisi olurken, fırsat buldukça hayvanların bakımıyla ilgilenip, buzağıları biberonla besliyor. Konya'da ikamet eden Yıldız, akademik kariyerinin yanı sıra moda tasarımı üzerine yaptığı faaliyetlerini İtalya'nın Milano kentinde ve Konya'da açtığı sergi ile kitlelere tanıttı. Meslek hayatında açtığı sergilerin yanı sıra sayısız makale ve benzeri yayınlar yapan Yıldız, İngilizce öğretmenliğini bırakan eşi Mustafa Yıldız'ın çocukluk hayali olan süt üretim çiftliğini gerçekleştirmek için çıktığı yolda en büyük destekçisi oldu. Yıldız ve eşi, TKDK Konya İl Koordinatörlüğünden aldığı hibe desteğiyle Sarayönü ilçesinde 70 dekar arazi üzerine kurdukları 120 büyükbaş kapasiteli çiftlikte, günlük 3 ton süt üretim kapasitesine ulaştı. Üniversitedeki görevini sürdüren Yıldız, ders dışında vaktinin büyük kısmını çiftlikte geçiriyor. İki çocuk annesi Yıldız, moda tasarım çalışmalarının yanı sıra yakından takip ettiği çiftlikteki çalışmalarla hem huzur buluyor hem de aile ekonomisine destek oluyor.

Yıldız, yaptığı açıklamada, proje fikrinin eşinin çocukluk hayalini gerçekleştirme hedefinden çıktığını belirtti. Daha önce hayvancılıkla hiç ilgilenmediğini aktaran Yıldız, "Eşim kadar ben de işlerle ilgilenmeyi sürdürüyorum. Başka meslekle uğraşsam da hayvanlarla ilgilenmeyi seviyorum. Çiftliğin kurulduğu günden beri takibini yapıyorum. Devlet desteğiyle çiftlik kuruldu. Her şey Avrupa standartlarına göre inşa edildi. Çek Cumhuriyeti'nden 5 ay önce 60 hayvanımız geldi. İkinci grup hayvanımız da Avusturya'dan ağustos sonu gibi geldi. Bunların hepsini gebe olarak getirdik. Doğum yapan ve doğumu yaklaşanlar var. Zayilerimiz de oldu." Açıklamasında bulundu.

Çiftlikte bulunduğu süre boyunca hayvanlarla yakından ilgilendiğini dile getiren Yıldız, Tarım ve hayvancılıkla ilgisi olmayan bir bölümde öğretim üyesiyim. Sanat ve Tasarım Fakültesinde öğrencilerime moda tasarım dersleri veriyorum. Çiftlikte ise ahıra giriyorum, hayvanları seviyorum, yakından takip ediyorum. Merak ediyorum, doğumu yaklaşanları soruyorum. Problemi olan hayvanları veteriner fakültesinde tedavi ettiriyoruz. Çevremdekiler çok şaşırıyorlar. Çiftlikte hayvanlarla ilgilendiğimi duyanlar hayretler içinde kalıyor. Bu işlerle ilgilenmek çok hoşuma gidiyor. Esas alanımı duyanlar ise daha çok şaşırıyor. TKDK'dan da beni tanıyorlar ama ziraat mühendisi veya veteriner hekim olarak biliyorlarmış. Bu kadar ilgi gösterdiğimi görünce şaşırıyorlar." İfadelerini kullandı.

Çiftlik kurma hayali için 1 yıl önce öğretmenliği bırakan Mustafa Yıldız ise çocukluğundan beri içinde kalan bu işi yapmak için fırsat beklediğini söyledi. AB projeleri kapsamında başlatılan hibe programlarını değerlendirmek istediğini dile getiren Yıldız, “Öğretmenliğe devam ederken bu işleri de takip ettim. TKDK'ya başvuruda bulundu. Sonrasında projemiz onaylandı ve 120 inekle süt üretme çiftliği faaliyete geçti. Hedefim bin büyükbaş sağmal hayvan ile üretim gerçekleştirmek. 120 büyükbaş hayvan kapasitemiz var. Çiftlik 70 dekar arazi üzerine kurulu. Burada en büyük destekçim üniversitede akademisyen olan eşim. Eşim olmasa bu cesareti gösteremezdim. Çevredekilerin %90'ı şaşkınlık içinde. Çocuklarım da burayı çok seviyor." Dedi. Yıldız, tam kapasiteli süt üretimine şubat ayında geçeceklerine işaret ederek, günlük 400 litre süt üretimi yapılan çiftlikte biri veteriner hekim, 8 kişiyi istihdam ettiklerini dile getirdi.

Kobi-Line Haber Merkezi
02.11.2018

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 941 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/45 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45