0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Avrupa Birliği Projesi İle Hibe-Destek Aldı!

Girişimcilik ve hayalin sınırları yoktur. Gün geçmiyor ki başarı haberlerine bir yenisi daha eklenmesin. Ekonomi mezunu Tolga Varol ve Alman arkadaşı Roman Prytkov sürücülerin yüz mimiklerini analiz ederek yorgunluk durumunu belirleyebilen yapay zekâ kamerası geliştirdi.


Yorgun Sürücüyü Belirleyebilen Kamera Geliştirildi

Girişimcilik ve hayalin sınırları yoktur. Gün geçmiyor ki başarı haberlerine bir yenisi daha eklenmesin. Ekonomi mezunu Tolga Varol ve Alman arkadaşı Roman Prytkov sürücülerin yüz mimiklerini analiz ederek yorgunluk durumunu belirleyebilen yapay zekâ kamerası geliştirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesinden mezun olan Tolga Varol Yüksek Lisans eğitimi için Almanya’ya gitti. Burada Alman arkadaşı Roman Prytkov ile geliştirdiği kamera sistemi, "özel konsorsiyumla birlikte başvurdukları" Avrupa Birliği'nden (AB) 1,5 milyon dolarlık destek aldı.

Başarılı projeye imza atan ve çeşitli açıklamalarda görüşlerine yer verilen Girişimci Tolga Varol, trafik kazalarının büyük bölümünün sürücü hatalarından kaynaklandığını söyledi.

Avrupa’da Bir Demir Yolu Şirketiyle Anlaşıldı

Başarılı Girişimci Tolga Varol, cihazın diğer araç kameraları gibi kurulabildiğini ise şöyle anlattı:

"Araç sürüş esnasında insanların yüzündeki mimikler değişim gösterebiliyor. Göz kapaklarını kapatma süresi ve yüzdeki birleşim noktaları farklılaşıyor. Sürüş sırasında kişi, başını sağa sola çevirebiliyor.

Aslında tüm bunlar, dikkatin ve yorgunluğun göstergesi. Ani bir değişim durumunda, örneğin göz kapağının 3 saniyeden fazla kapalı kalması veya sürücünün yorgunken öndeki aracı yüksek hızda, kısa mesafede takip etmesi durumunda uyarı da verebiliyor. Bu sayede sürücünün özellikleri belirleniyor, ona ilişkin önemli bir veri haritası sağlanıyor.

Sürücünün aynı hataları tekrarlamaması, dikkat eksikliğinin giderilmesi, ne sıklıkta araç kullanması gerektiği gibi birçok konuda, cihazı kullanan firmalara bir anlamda danışmanlık hizmeti sağlanmış oluyor."

Projeyi, kurdukları şirket ile pilot olarak uygulamaya başladıklarını vurgulayan Girişimci Varol, Avrupa'daki bir demir yolu şirketiyle anlaşma sağladıklarını ve önemli markalarla da iletişim halinde olduklarını söyledi.

Başarmanın ve yeni buluşlar yapmanın önünde hiçbir engel duramaz. Girişimcilerimizi kendi yeteneklerini kullanarak cesaretle projelendirerek hayata geçirmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Yeni iş fikirleri, global projeler, inovatif ve teknolojik buluşlar, çağımızın hızla gelişmesini ve gençlerin önünü açmasını sağlıyor. Akıllı ve zeki girişimcilerin dünya çapında ses getirmesi bizleri gururlandırmaktadır.

Gençlerimizi ve işletmelerimizi yıllardır desteklediğimiz şekilde desteklemeye hızla devam ediyoruz. Rehberlik, mentörlük, danışmanlık ve koçluk yaparak ülkemizin ekonomik kalkınmasına kendimizi adadık. Akredite kobi danışmanları ile hizmet veren Kobi-Line ekibi ile siz de tanışın ve kendinizi ve işinizi geleceğe taşıyın. Kobi-Line daima yanınızda. Siz yeter ki isteyin.

Kobi-Line Haber Merkezi
01.12.2021


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 515 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ