0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Teknoloji ve İnovasyonun Yeni Adresi!

Albaraka Portföy Yönetimi (APY) ve Ostim Teknik Üniversitesi iş birliği ile kurulan APY-Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (APY TEKMER) açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.


APY TEKMER Dijitalleşme ve Yapay Zekâ Alanlarında Yenilikçi Çözümler Sunacak

Albaraka Portföy Yönetimi (APY) ve Ostim Teknik Üniversitesi iş birliği ile kurulan APY-Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (APY TEKMER) açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

APY TEKMER; Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektrik/Elektronik, Yazılım, Dijitalleşme ve Yapay Zeka temaları ile faaliyet gösterecek. Toplam 1464 metrekare alana sahip olan merkezde 17 adet işlik bulunmakta olup podcast alanı, mutfak, kafeterya, fuaye alanı, uyku odaları, VIP ofis ve oyun alanı da yer almaktadır.

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijitalleşme ve yapay zekâ alanlarındaki yenilikçi teknolojilerin girişimlere dönüşümünü hızlandırmayı amaçladıklarını belirtti. Kacır, "Dünyadaki büyük teknoloji firmalarının çözümleriyle tekelleşmesi ve diğer ülkeleri bağımlı hale getirmesi riskiyle karşı karşıyayız. Bu nedenle, ülkemizde yapay zekâ ekosisteminin gelişmesini Millî Teknoloji Hamlemiz için kritik görüyoruz. Yapay Zekâ Ekosistem Çağrılarımız, uluslararası iş birliklerimiz, araştırma merkezlerimiz ve süper hızlı bilgisayarlarımız ile bu ekosistemi güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Yüksek Teknolojili Hizmetlerle Büyüyoruz!

Kacır, teknolojideki hızlı gelişim ve dijital dönüşümün ekonominin yeni itici gücü haline geldiğini vurguladı. Türkiye’nin yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunması için uygulama ve düzenlemelerle teknoloji girişimlerini büyütmeye yönelik çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’deki teknoparklarda yapay zekâ, uzay ve havacılık, biyoteknoloji ve finans teknolojileri gibi alanlarda birçok başarı hikâyesi oluşturduklarını belirten Kacır, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde katma değerli üretim odaklı projelere destek olduklarını söyledi. 2018’den bu yana düzenlenen TEKNOFEST’lerle milyonlarca gencin teknoloji geliştirme yolculuğuna katıldığını ifade eden Kacır, Deneyap Atölyeleri ve girişim sermayesi yatırımları gibi girişim ekosistemini destekleyen çeşitli programlardan bahsetti.

Bakan Kacır, "Geldiğimiz noktada, 6’sına Bakanlık olarak destek verdiğimiz 7 Turcorn’umuz var. Son 3 yılda Türk teknoloji girişimleri 4 milyar dolara yakın yatırım aldı. Türkiye’ye özgü 'garaj modeli' başarıya ulaşmıştır" dedi.

KOSGEB’in Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER) Destek Programı ile yeni iş fikirlerinin yeşermesine katkı sağladığını belirten Kacır, 27 TEKMER ve 350’den fazla teknoloji girişimcisine sağlanan desteklerin 263 milyon lirayı aştığını belirtti. APY TEKMER ile özellikle dijitalleşme ve yapay zekâ alanlarında yenilikçi fikirlerin girişimlere dönüşümünün hızlandırılacağını ifade etti.

Yapay Zekâ Ekosistem Çağrıları ve Ulusal Yapay Zekâ Enstitüsü’nün çalışmalarına değinen Kacır, TÜBİTAK bünyesindeki enstitünün, akademik araştırmalar ve sanayinin ihtiyaçlarına yönelik köprü görevi gördüğünü belirtti. Yapay zekâ ekosistemini güçlendirmek için Ar-Ge ve inovasyon altyapısının her geçen gün daha da güçlendirildiğini ifade etti.

Kobi-Line Haber Merkezi
01.07.2024


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ