0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Akredite Kobi Danışmanlığı Eğitimleri Başladı

KOSGEB tarafından hayata geçirilen Kobi Danışmanlığı ve Rehberliği sistemi hakkında yönetmeliğin resmi gazete yayınlanmasıyla birlikte Kobi Danışmanlığı meslek sahibi olmak isteyen birçok kişinin dikkatini çekti.


Akredite Kobi Danışmanlığı Eğitimleri Başladı

Meslek Ülke Çapında Hızla YaygınlaşıyorKOSGEB tarafından hayata geçirilen Kobi Danışmanlığı ve Rehberliği sistemi hakkında yönetmeliğin resmi gazete yayınlanmasıyla birlikte Kobi Danışmanlığı meslek sahibi olmak isteyen birçok kişinin dikkatini çekti. SAÜSEM ve YETMER gibi kurumlar tarafından yapılan akreditasyon sınavı için verilen hazırlık eğitimlerine Türkiye’nin farklı illerinden katılım artarak devam ediyor.

Kobi Danışmanları Kobilere Rehberlik Hizmeti Verecek

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan Kobi Rehberliği ve Teknik Danışmanlık sistemi yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu sistem ile birlikte akredite edilmiş Kobi danışmanları sahaya inerek Kobilere rehberlik hizmeti verecek. Rehber olmak isteyenlerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılan Teorik ve Uygulamalı sınavları tamamlayıp belgelerini almaları gerekiyor.

Danışmanlık Hizmetlerinde Kalite Yükselecek

Konuyla ilgili konuşan Sanayi ve Ticaret bakanı Mustafa Varank, bu sistem ile birlikte KOBİ’lerin KOSGEB destek programlarından daha etkin yararlanacağını işaret ederek, “KOBİ’lerin proje hazırlama ve yürütme aşamalarında çantacılar nedeniyle yaşadığı sorunlar ortadan kalkacak. Bu işin eğitimini almış, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlar, KOBİ’lere rehberlik hizmeti verecek. Böylece KOBİ’lerin beceri ve kabiliyetleri geliştirilecek. Danışmanlık hizmetlerinde standart sağlanacak ve kalite yükselecek.” dedi. Kobi-Line gibi TSE-HYB Belgesi olan firmaların, akredite olan Kobi Danışmanlarının kaliteli hizmet vermesinin ve bu işin yaygınlaşması sağlanacak.

Kaliteli ve Doğru Bir Eğitim Almaları Sağlanacak

Kobi danışmanı olabilmek için öncelikle Sakarya Üniversitesi’ne bağlı SAÜSEM ve Ankara’da bulunan YETMER tarafından açılan Kobi danışmanlığı sınavlarını başarıyla tamamlamak gerekiyor. Bu sınavlara hazırlık için Türkiye’deki akredite edilmiş Kobi danışmanlarının oluşturduğu tek mesleki örgütlenme olan Akredite Kobi Danışmanları Derneği (KODD) bu konuda Türkiye genelinde eğitimler organize etmeye başladı. Derneğin eğitim kurulu tarafından oluşturulan Eğitim Programları ve Eğitim Akreditasyon Sistematiği ile Türkiye genelinde derneğe bağlı kuruluşlar tarafından açılan eğitimler dernek tarafından kontrol edilerek akredite edilecek. Böylelikle katılımcıların kaliteli ve doğru bir eğitim almaları sağlanacak.

Kobi-Line Akademi ise önümüzdeki günlerde sınav için ön hazırlık ve ders programlarını hazırlayarak eğitim programları düzenleyecek. Hem girişimcilere, hem de danışman olmak isteyenlere eğitimler verecek. Başarılı olan adaylar belirli sınavlardan geçtikten sonra Kobi-Line bünyesinde de işe başlayabilecekler.

Kobi-Line Haber Merkezi
18.03.2018


 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 1302 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45