0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Önce Çıraktılar Şimdi Kendi İşlerinin Patronu Oldular!

Yıllarca başkalarının yanında işçi olarak çalışan iki kardeş, KOSGEB'in hibe desteğiyle kendi iş yerlerini açtı. İş yerlerine gelişmiş cihaz ve aletler alan kardeşler, küçük sanayi sitesinin aranan ustaları oldu. Siirt’te Ömer ve Ferhat Ören kardeşler çocukluktan beri tamircilerin yanında çırak olarak çalışıyorlardı. Kazandıkları parayla ailelerinin geçimini zor sağlayabilen Ören kardeşler, devletin KOSGEB aracılığıyla hibe desteği verdiğini öğrenince kendi işlerinin patronu olmaya karar verdiler.


Aldıkları Hibe İle Genç Yaşta Kendi İşlerini Kurdular

Yıllarca başkalarının yanında işçi olarak çalışan iki kardeş, KOSGEB'in hibe desteğiyle kendi iş yerlerini açtı. İş yerlerine gelişmiş cihaz ve aletler alan kardeşler, küçük sanayi sitesinin aranan ustaları oldu. Siirt’te Ömer ve Ferhat Ören kardeşler çocukluktan beri tamircilerin yanında çırak olarak çalışıyorlardı. Kazandıkları parayla ailelerinin geçimini zor sağlayabilen Ören kardeşler, devletin KOSGEB aracılığıyla hibe desteği verdiğini öğrenince kendi işlerinin patronu olmaya karar verdiler. Oto kaporta ve tamir dükkânı açmak isteyen Ören kardeşler, önce KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kurslarına başvurdular. Kursu tamamlayan kardeşler, iş fikirleri kabul edilince de hibe desteğiyle kendi iş yerlerini açtı.

Küçük yaşlardan beri başkasının elinin altında çırak olarak çalıştığını söyleyen Ömer Ören (25), "Daha önce özel sektörde birçok firmada 10 yıldan fazla çalıştım. Sonra baktım ki işçi olarak bir yere gelinemiyor. Maddi durumumuz da iyi olmadığı için iş arayışlarına giriştim. Kardeşimle birlikte KOSGEB desteklerinden haberdar olduk. Biz de başvurumuzu yaptık, girişimcilik belgesi aldıktan sonra KOSGEB'e başvurduk. KOSGEB Müdürü Ömer Erkılıç'ın gayretleriyle böyle bir iş yeri kurduk. İşlerimiz gayet iyi gidiyor" şeklinde açıklama yaptı.

Ferhat Ören (23) ise kendi işinin patronu olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, tamircilerin bulunduğu sanayi sitesinde aranan ustalar haline geldiklerini belirtti. Ferhat Ören, "Aile bütçemiz yeterli değildi. Yıllarca oto ve motor tabiri işi yaptık. Abimle ne yapalım ne edelim diye düşünüyorduk. Maddi durumumuz olmadığı için de dükkân açamıyorduk. Devletin hibe desteği verdiğini öğrendik. Böyle bir projeye başvuru yaptık. Oto ve motor tamiri, ön takım tamiri yapıyoruz. İşlerimiz çok iyidir. İşlerimiz bu şekilde sürerse belki başka işçiler de çalıştırabiliriz" diye konuştu.

Girişimci kardeşlerin çok gayretli olduklarını ifade eden Siirt KOSGEB İl Müdürü Ömer Erkılıç, yapmak istedikleri iş fikriyle müdürlüğe başvurup yapacakları işi iyi ifade eden Ören kardeşlere hibe desteği verdiklerini aktardı. Ömer Erkılıç, "İki kardeş işçi oldukları için geçimini sağlayamadıklarını söylediler. Daha sonra bu girişimcimizi kursa tabi tutup iş fikri hazırlattık. Liflerden, arıza tespit cihazına, baskı makinasından, anahtar takımına tüm makine ekipman desteğini verdik, kendileri de kendi işlerinin patronu oldu" şeklinde düşüncelerini belirterek isteyen herkesin kendi işinin sahibi olabileceğini söyledi.

Kobi-Line Haber Merkezi
12.08.2017

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 14807 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45