0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

KOBİ’ler İçin İşte Bir Fırsat Daha!

Sürdürülebilirlik, bugün ve gelecekte nesillerin kaynaklarını tüketmeden ve başka canlıların yaşamlarını engellemeden üretim yapmayı ifade eder. Ekonomik büyümenin adaletli bir şekilde olması ve doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlamaktır. Bu demek oluyor ki sürdürülebilirlik; çevre, sosyal gelişim ve ekonomik gibi 3 temel konuyu ele almaktadır.


Uzun Vadeli İşletmenin Sırları Nelerdir?

Sürdürülebilirlik, bugün ve gelecekte nesillerin kaynaklarını tüketmeden ve başka canlıların yaşamlarını engellemeden üretim yapmayı ifade eder. Ekonomik büyümenin adaletli bir şekilde olması ve doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlamaktır. Bu demek oluyor ki sürdürülebilirlik; çevre, sosyal gelişim ve ekonomik gibi 3 temel konuyu ele almaktadır.

Ekonomik, Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Anlayışı

Ekonomik sürdürülebilirlik, toplumun ya da işletmelerin uzun vadeli bir şekilde faaliyet göstermelidir. Bu uzun vadeli süreç; mevcut kaynakların etkin ve iradeli olarak kullanılmasıdır. Aynı zamanda finansal açıdan da süreklilik sağlamak ve kaynak kullanımını gelecek zaman için sürdürülebilir bir şekilde kullanmaktır.

Çevresel sürdürülebilirlik, dikkat ve dengeyi kapsamaktadır. Şöyle ki: doğal kaynakların tükenmemesine dikkat etmek, doğal çevrenin dengesini korumak ve çevreye verebileceğimiz zararları en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bu konuya örnek olarak su tasarrufu, yenilebilir enerji kaynakları ve atın yönetimi gibi uygulamaları örnek verebiliriz.

Sosyal sürdürülebilirlik, toplumun yaşam kalitesi ve ferahıdır. Amacı daha kaliteli bir yaşam sunmak ve bulunduğumuz toplumun refahını sağlamaktır. Böylece hem bireysel hem de toplumsal çıkarlarımızı göz ardı etmemiş oluyoruz. Bu sürdürülebilirlik konusu için işe alım ve istihdam, çalışanların hakları, çalışanlara ve kişilere duyulan saygı, toplumsal eşitlik ve yerel topluma katılmak bu başlığın içeriğidir.

KOBİ’leri Neler Bekliyor?

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik konularına dikkat edilirse uzun vadeli bir başarı, etkin kaynak kullanımı, bugün ve gelecek için katkı sağlama söz konusudur. Bunun yanı sıra büyük şirketlerinde bir şartı olarak kabul edilen sürdürülebilirlik çalışma anlayışına talep artışı görülmektedir. KOBİ’ler için sürdürülebilirlik anlayışını benimsemek hem yerel hem de global pazar fırsatlarını genişletebilir. Böylece rekabet güçlerini de arttırabilirler.

KOBİ’lerin sürdürülebilirlik için atabileceği bazı adımlar şu şekildedir:

 • Doğal kaynakları etkin kullanmak,
 • Atık yönetimi konusunda sorumluluk almak,
 • Gelecek nesillere temiz ve güzel bir çevre bırakmayı kendisine hedef belirlemek,
 • Çevreye en az zararda bulunmak ve doğayı korumak,
 • Sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak,
 • Finansal sürekliliği sağlayarak gelecekte oluşabilecek risklere karşı önlem alınmasını kolaylaştırmak ve direnç kazanmak,
 • Çalışanlarınız haklarını saygı duymak,
 • Çalışanlarınızın refahını ve iş sağlığını korumak,
 • Adil çalışma şartları sağlamak,
 • Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık gibi sosyal değerlerle kaliteli bir çalışma ortamı oluşturmak,
 • Sosyal sorumluluk projelerine katılmak,
 • Üretime odaklanmak,
 • Yeşil teknolojileri benimsemek,
 • Yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak,

KOBİ’lerin yapabileceği, sürdürülebilirlik için, etkili ve etkin adımlardır. Sürdürülebilirlik, işletmenin büyümesini, gelişmesini ve iyileşmesini sağlamaktadır. Mevcut kaynakları etkin kullanmak ve adım adım ilerlemek çevre üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Kobi-Line bugüne kadar on binlerce işletmenin büyümesi ve gelişmesinde yardımcı olmuştur. İşletmelerin hibe, destek ve teşvik almalarını da sağlamıştır. Tecrübeli ve sertifikalı Kobi danışmanları tarafında iş modelinizi destekleyen ve size uygun sürdürülebilir bir süreç sağlayan projeler hazırlanmaktadır. İşletmenizi sürdürülebilir bir anlayışla inşa etmenize yardımcı olmaktadır. Sizler de rakiplerinizin önüne geçmek ve rekabet gücünüzü arttırmak istiyorsanız hemen şimdi hiç vakit kaybetmeden bir uzmanımızla görüşün.

Kobi-Line Haber Merkezi
09.05.2024


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 504 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ