0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

İş Kurmak İsteyenlere Girişimcilik Rehberi!

Son 10 yıllık zaman diliminde belki de en çok konuşulan konu haline geldi girişimcilik. İş kurmak isteyen genç kesimlerin ilgi duyduğu girişimcilik, internet dünyasındaki hızlı gelişmeler ve bilgiye kolay ulaşabilmenin de verdiği cesaret ile hızla yayılmaya devam ediyor.


Son 10 yıllık zaman diliminde belki de en çok konuşulan konu haline geldi girişimcilik. İş kurmak isteyen genç kesimlerin ilgi duyduğu girişimcilik, internet dünyasındaki hızlı gelişmeler ve bilgiye kolay ulaşabilmenin de verdiği cesaret ile hızla yayılmaya devam ediyor. Milyarlarca dolarlık sosyal medya siteleri, uygulamalar ve mobil sektördeki hızlı gelişmelere bakıldığında, girişimciliğe olan bu ilginin pek de yersiz olduğunu söyleyemeyiz.

Dönemin önemli becerilerinden biri olan girişimcilik hakkında, ünlü ekonomi dergisi Forbes, ilgilenenlere birkaç tavsiyede bulundu. Başarılı bir girişimci olmak için neler gerekiyor?

Öğrenme
Pazar hep değişiyor. Her gün bir yenilikle karşılaşıyoruz.
Teknolojik ve endüstriyel yeni gelişmelerden haberdar olmalı, gözden kaçırmamalıyız. Her şeyi bilmediğinin farkında olan ve araştıran bir girişimci için başarı çokta uzakta değil.

Odaklanma
Belki de en zor kazanılan becerilerden olacaktır. Biz iş kurmak isterken çevremizden gelen yapamazsın, edemezsin gibi cesaret kıran söylemlere aldırış etmemeliyiz. Hedeflediği yere bir gün ulaşacağına inanan ve bunun için azmeden kazanır. Gelecek yıllarda ne yapacağımızı iyi bir şekilde planlamalı ve buna odaklanmalıyız. Uygulamaya geçerken de yılmamalıyız.

Esneklik
Yola çıkmadan önce yaptığımız planlar, beklediğimiz gibi olumlu olmayabilir. İşe girişmeden önce gözden kaçan veya hesaplanmayan durumlar zaman geçtikçe rahatsız etmeye ve bizi hemen yeni bir strateji belirlemeye zorlayabilir. Bunun içinse planlarımızda güncelleme yapacak esnekliğe sahip olmalıyız.


Geleceğe Yatırım
Başarıya hemen ulaşamayız. Sabırlı olmak ve yıllarca beklemek gerekebilir. Uzun vadede planlar yapmalı ve bunları yıl içerisinde birden fazla kez değerlendirmeliyiz. İşletmenin ne tür bir konuma geleceğini belirleyen de oraya ulaştıracak olanlar da yine bizleriz.

Farklı Bak
Planladığımız gibi olamayan durumlar da neden olana ve nerede olduğumuza dışarıdan bakarak cevap vermeliyiz. Yolumuzu kaybetmemek için aralıksız ve düşünmeden çalışmayı bir kenara bırakıp bu konu üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor.

Bul ve Yönet
İşletmenizin gelecekteki başarısı için kuracağınız ekibin önemi çok büyüktür. İyi bir girişimci, çalışacağı uygun kimseleri işletmesine kazandırmayı bilmeli ve bu tarz kişilerle tanışmak adına gerekli sosyal ağı oluşturabilmelidir.

Satış
Siz isteyin veya istemeyin, başarılı bir girişimcinin satış yapmayı bilmesi şarttır. Hem projenizi çevrenize kabul ettirmeli hem de işletmenizdeki ürünü veya hizmeti tüketiciye doğru anlatabilmelisiniz. Bir tüketicinin neyi almak için ne zaman hazır olduğunu biliyorsanız, siz başarılı bir girişimci olmanın önemli bir becerisine sahipsiniz demektir. Tecrübeyle oluşacak bu beceri için biraz zamana ihtiyacınız var.

Özgüven
Bu madde o kadar önemli ki, üstte belirtilenler bizi sadece bir kademeye kadar getirir. Ama özgüven hayallerin ötesine götürür. Yapmayı
 planladığınız işin üstesinden geleceğinize öncelikle siz inanmalısınız, sonra da diğerleri.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere özel geri ödemesiz devlet destekleri mevcut. Kobi-Line Kobi Destek Merkezi Müşteri Temsilcileri ile iletişime geçin. 0850 811 2 444


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2923 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ