0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

İhracata Verilen Destek 3 Katına Çıktı!

İhracata verilen teşviklerle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "İhracata, yatırıma verilen teşviklere baktığımızda, özellikle ihracattaki teşviklerimiz, dünyanın herhangi bir ülkesinde ihracata verilen teşviklerden geride kalmış durumda değil, onlardan çok daha ileri. Biz 2016'da ihracata 1 milyar TL teşvik verirken, bunu şimdi 3 katına çıkarttık." Şeklinde açıklamada bulundu.


Milletimizin Ekonomiye Sahip Çıkışıda Bir Ekonomik Destandır

İhracata verilen teşviklerle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "İhracata, yatırıma verilen teşviklere baktığımızda, özellikle ihracattaki teşviklerimiz, dünyanın herhangi bir ülkesinde ihracata verilen teşviklerden geride kalmış durumda değil, onlardan çok daha ileri. Biz 2016'da ihracata 1 milyar TL teşvik verirken, bunu şimdi 3 katına çıkarttık." Şeklinde açıklamada bulundu.

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Tüfenkci, Ak Parti'nin Türkiye'ye hizmet noktasındaki temel dayanağının teşkilatlar olduğunu belirtti.

Kocaeli'nin Türkiye ekonomisindeki yerini ve önemini çok iyi bildiklerini vurgulayan Bülent Tüfenkci, "Avrupa'yı Anadolu üzerinden Ortadoğu'ya bağlayan, geçiş koridorunu oluşturan Kocaeli, yüz ölçümü bakımından ülkemizin küçük illerinden biri gibi gözükmekle beraber ekonomi anlamında, sanayi anlamında çok büyük işlere ve başarılara imza atan bir şehirdir." diye konuştu.

Bülent Tüfenkci, Kocaeli'nin Türkiye ihracatındaki payının arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"2016 yılında türlü fitnelerle karşılaşan ülkemizin bu başarısı, esasında bir mucize ve başarı destanıdır. Milletimizin demokrasiye sahip çıkışı, milli iradeye sahip çıkışı, tanka, topa, silaha karşı göğsünü siper etmesi nasıl bir direnişse, demokrasi destanıysa, ekonomiye sahip çıkışı da bir ekonomik destandır. Ülkesine nasıl sahip çıkılır, ekonomisine nasıl sahip çıkılır, çok güzel bir örneğidir 15 Temmuz. 16 Temmuz'dan itibaren bu millet 12 milyar dolarını bu ekonomiye enjekte etti. Niye etti? Türk lirası dolar karşısında, yabancı para birimleri karşısında aşırı değer kaybetmesin diye. Bunlar isimsiz kahramanlar. Bunları birçoğumuz bilmiyor olabiliriz ama bu parayı, bu millete, bu ekonomiye enjekte eden kahramanlar var” şeklinde açıklamada bulundu.

Ve baktığımız zaman esnaflarımız gece, Sabaha kadar darbe girişimine karşı caddeleri, meydanları, sokakları doldurdular. Sabah da fabrikalarını, iş yerlerini açık tuttular, işlerine üretimlerine devam ettiler, ihracatlarına devam ettiler. Hükümetimiz almış olduğu tedbirlerle, finansal noktada bankaları açık tutmaya devam etti. Biliyorsunuz bu hainler, borsa İstanbul'a da saldırdılar ama biz 18 Temmuz'dan itibaren bütün borsa işlemlerini yapar hale geldik."

Sanayi kenti Kocaeli'nin geleceğinin çok parlak olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, "Baktığımız zaman Türkiye imalat sanayisinde % 13 paya sahip. Bu önemli bir oran. Ve yaklaşık 250'si yabancı sermaye olmak üzere yaklaşık 2 bin 300 önemli sanayi yatırımı Kocaeli'de mevcuttur. Deniz, hava ve kara yolu anlamında ülkemizin en büyük projeleri Kocaeli'ni kapsayacak şekilde planlanmaktadır ve hayata geçmektedir." Değerlendirmesi yaptı.

Tüfenkci, toplumun nabzını tuttuklarını ve toplumun beklentilerine cevap vermeye gayret ettiklerini söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı: "İnsanlar daha çok iş istiyorlar, daha çok aş istiyorlar, biz bu işi, aşı temin etmek için gece gündüz çalışmak zorundayız. Türkiye genç bir nüfus. Biz her yıl yaklaşık 1 milyon insanımıza, gencimize yeni istihdam sahaları oluşturmak zorundayız. Onun için her türlü tedbiri ve teşviki alarak, yeni yatırımların Türkiye'de oluşması noktasında gerçekten büyük bir gayretle çalışıyoruz. İhracata, yatırıma verilen teşviklere baktığımızda, özellikle ihracattaki teşviklerimiz, dünyanın herhangi bir ülkesinde ihracata verilen teşviklerden hiç de geri değil, onlardan çok daha ileri. Biz 2016'da ihracata 1 milyar TL teşvik verirken, bunu şimdi 3 katına çıkarttık. 3 milyar lira teşvik vermeye başladık. Niye? Daha fazla üretim olsun diye, ürettiğimizi yeni pazarlar bulalım, oralara satalım diye gerçekten gayret gösteriyoruz." Diyerek ihracata verdikleri öneme dikkat çekti.

Kobi-Line Haber Merkezi
29.07.2017


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 12330 defa görüntülendi.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45
     
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ