0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

İşletme Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle bu iki işletme türünün neler olduğundan bahsedelim. Şahıs işletmesi tek bir kişi tarafından gerçek kişi adına kurulan işletme türüdür. Limited veya Anonim şirket ise tek kişilik olacağı gibi ortaklık sonucu da oluşan sermaye şirketi türleridir.


Şahıs İşletmesi mi Yoksa Limited mi Avantajlı?

Öncelikle bu iki işletme türünün neler olduğundan bahsedelim. Şahıs işletmesi tek bir kişi tarafından gerçek kişi adına kurulan işletme türüdür. Limited veya Anonim şirket ise tek kişilik olacağı gibi ortaklık sonucu da oluşan sermaye şirketi türleridir.

Kişi bir limitet şirket kuracak ise şirketin amacını ortaya koyması gerekir. Çünkü sorumluluk anlamında limitet şirketlerde sorumluluk kişilerde daha sınırlı, kısıtlıdır. Şirket tüzel kişiliğe sahip olur. Şahıs şirketi kurmak isteyen bir bireyde de bu sorumluluk tamamen tek bir kişi de toplanır. Sorumluluk derken vergilerden, cezalardan ve benzeri durumlar kastedilmektedir. Şahıs şirketinde tamamen bu sorumluluk tek bir şahsı ilgilendirmektedir. Bazı durumlarda ise kişilerin hesaplarını bloke edilmesine kadar gidilebilmektedir.

Bu iki işletme türü arasında var olan bir diğer fark ise maliyet anlamında ki farktır. İlk olarak kuruluş aşamasında bir maliyet farkı vardır. Onun dışında süreç olarak yaklaşık bütün beyan ve sorumluluklardaki maliyet aynıdır. Sadece kuruluşta belli bariz bir fark olmaktadır. Şahıs şirketini kişinin kendi bazında yürütmesi ve hâkim olması daha kolay olacaktır. Maliyet açısından şahıs şirketleri daha da uygun olmaktadır.

Bir limitet şirketi 3-4 günde prosedürleri yerine getirildikten sonra kurulabilir. Fakat böyle bir işletmeyi kapatmak için karar alındığında minimum 12 ay kadar beklenmektedir. Bu 12 ayda şirketin kiraları ödenir, alacaklıların alacakları ödenir, personel maaş ve giderleri, mali müşavir, defter ücreti, ziraat odası harcı gibi bir dünya masraf ödersiniz. Ama bir şahıs firması kurar iseniz 1 günde kurulur ve yine 1 günde kapanır. İlk defa ticaret hayatına başlayacaksanız, yeni müşteriler, satıcılar, tedarikçiler ve diğer unsurlar olarak kişi kısacası her şeyi ilk defa göreceği için en sağlıklı olanı kişinin şahıs firmasını kurmasıdır.

Devlet ve diğer kurumların sağladığı destekler sayesinde ilk defa bir işletme kuracak olan kişi hangi işletme türünde yoluna devam edeceğini bilememektedir. Hem limitet hem de şahıs işletmesi kurmanın avantaj ve dezavantajlarını kişi ne kadar iyi kavrarsa ikisi arasında yapacağı seçimi daha da kolay olmaktadır.

Sizler kendinize ne kadar güvenirseniz işinizde de o kadar başarı elde etmiş olursunuz. Tek bir karar verici, bir kuruluşu yönetme konusunda daha serbest olabilmektedir.  İşletmenizi açmak için destek noktasında bir KOBİ Danışmanı ile çalıştığınızda alanında tecrübeli uzman olan bu kişi, sizlere bu konu hakkında daha detaylı bilgilendirmeler yapabilmektedir. Kobi-Line uzman danışmanları da sizlere bu konu da kafa karışıklığınızı biraz daha azaltmak adına engin bilgilerini paylaşabilir, sizlere yol gösterebilir. Ne kadar bilirseniz bilin, bir bilene mutlaka danışın. Danışan dağı aşmış, danışmayan düz ovada yolunu şaşmış. Kobi-Line size değer katar, rehberlik eder.

Kobi-Line Haber Merkezi

22.12.2020


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 11369 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45