0850 811 2 444

TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Başbakan: “Herkes Bu Krediyi Alacak”

Başbakan Binali Yıldırım; '50 bin liralık kredinin şartları var. Şartları tutturan bu krediyi alacak. Kredi genişletilecek. Kimse sen neden başvuru yaptın diyemez' diye konuştu.


Başbakan Binali Yıldırım; '50 bin liralık kredinin şartları var. Şartları tutturan bu krediyi alacak. Kredi genişletilecek. Kimse sen neden başvuru yaptın diyemez' diye konuştu.

Esnafa müjde: ‘Şartları tutturan krediyi alacak’

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları şu şekilde:

“Acıların sona erdiği, güzelliklerin daha da arttığı bir yılı beraber idrak ederiz. Ancak yılbaşının henüz ilk saatlerinde alçak terör, o kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi ve savunmasız, sivil insanları katletti. Değerli esnaf kardeşlerim, terör “Biz sizi rahatsız edeceğiz, biz Türkiye’nin istikrarına karşı aldığımız emirler doğrultusunda kurşun atacağız. İstikrarı yok etmek için her türlü alçaklığı yapacağız” mesajı vermeye çalışıyor. Biz diyoruz ki “farklılıklarımızı zenginlik olarak gördük, birlikte yaşadık. Bizi birbirimize düşürmeye kimsenin gücünü yetmez”. Bunu 15 Temmuz’a bakanlar çok iyi görebilir. 15 Temmuz bu ülkede istiklal mücadelesinin başarıyla, zaferle sonuçlandığı bir gündür. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Terör olaylarında hayatını kaybeden tüm sivilleri de aynı şekilde rahmetle anıyoruz.”
 

Binlerce esnafı ilgilendiren sicil affı açıklaması:

Değerli kardeşlerim bizim esnafımız dünyada benzeri görülmemiş köklü bir tarihe sahiptir. Bizim esnafımız ekonomimizin, ticari hayatımızın bel kemiği olmuştur. Sosyal hayatta, siyasette, ülkenin geleceğinde belirleyici olan esnaftır. Esnafın kanaat kültürü, yardımlaşma ve dayanışma ruhu medeniyetimizin en temel dayanağıdır. Sabahleyin dükkânına gelen müşteriye “Komşum henüz siftah etmedi, oradan alışveriş yapın” tavsiyesinde bulunan bir gelenekten geliyoruz. Bizim esnafımız sabah kepengini açarken besmele çeker, akşam da şükürle kapatır ve evine gider. Mütevekkil insandır. Bizim esnafımız hırsı, tamahı, sınırsız kar etme arzusunu yenmiş, iş ahlakından zerre kadar taviz vermeyen esnaftır. Türkiye eğer yaşadığı onca sıkıntıyı, badireyi en ağır ekonomik krizleri bütünlük içerisinde aşabildiyse inanın ki burada, sizin sağlam duruşunuzun çok katkısı vardır.

Üreten Gelişen ve İhraç Eden Bir Millet Var

Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 70’ini, Türkiye’deki ticari hayatın yüzde 90’ını, ihracatın yüzde 52’sine yakın kısmını üreten ve Türkiye’nin geleceğini inşa eden, sesi fazla çıkmayan ama sessiz ve derinden ülkenin ekonomik hayatını ayakta tutan vefakâr, cefakâr bir toplulukla karşı karşıyayım. Esnafımız da, sanatkârımız da, sizlerle her zaman gurur duyduk, gurur duymaya da devam edeceğiz.

Osmanlı’nın kurucusu Şeyh Edebali diyor ki “insanı yaşat ki devlet yaşasın”. Bundan asırlar önce konmuş bu ilke o günden bugüne bizim devlet geleneğimiz olmuştur.

Doğu ile Batı’yı, kuzeyle güneyi bir araya getirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Havayolunu halkın alanı yaptık, hızlı tren özlemini gerçeğe dönüştürdük. Eğitimde çok büyük adımlar attık, tarımda, ekonomide, ticarette, hayatın tüm alanlarında sosyal devlet anlayışını hakim kıldık.

Kredi Kullananların Sayısı 430 Bin Oldu

Her zaman yanınızda olduk, sizlere destek olmaya gayret ettik. Bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bu bilinçle hareket ettiğimiz için ekonominin çarkları döndü. 14 yıl boyunca esnaf ve sanatkârımızı ilgilendiren birçok adım attık. Ana başlıklarla bazı konulara değinmek istiyorum. Bakın bütün esnaf camiasının konuştuğu bir şey vardı; eğer emekli olup dükkân açarsanız yüzde 15’lik primi kaldırdık. Sessiz sedasız, çok da reklamını yapmadık. Geç de olsa kaldırdık. Kredi kullanabilen kooperatif sayısını 402’den 894’e yükselttik. 2 katına çıkarmışız. Kredi kullanan esnaf sayısı 63 binden 430 bine çıkmış. Kadın kooperatifleri projesini başlattık. Değerli kardeşlerim, şimdi bir milyonun üzerinde 60 milyar lira kredi kullandırdık.

Eskiden bu rakam neydi, 2 milyar bile yoktu. Nereden nereye, bunun da yarı faizini devlet olarak biz karşılıyoruz. Bir konu var, esnafa bir yıl ödemesiz üç yıllık bilim, sanayi, teknoloji bakanlığımız bir destek veriyor. Bir kaynağı var, 2016 yılı için 15 bin esnafımız yararlanacak. Ancak müracaat 250 bine dayandı. Ne yapmamız lazım? Vatandaş şunu bilmez, 15 bin kişiye verilecek, niye bu kadar müracaat ettiniz diyemez. O şartları sağlayan kim olursa olsun bunu vereceğiz, böyle bir sınırlama olmaz.

Bu Krediyi Herkese Vereceğiz!

Şartlara bakacağız, tutturan kim varsa vereceğiz. 15 binin üzerine o kaynak çıkacak, gerekirse başka kaynaklardan bulacağız. Esnafımızın bu konudaki beklentisi karşılanacak.

Biliyorsunuz genç girişimcilere, kadınlara desteklerimiz var. Daha önce açıkladık, bunların uygulaması devam ediyor. Sıfır faizli kredi uygulama kapsamında bugüne kadar az önce bahsettiğim program dahilinde 48 bin 355 esnafa milyonlarca lira dağıtmışız. Esnaflarımızın kamu kurumlarına olan borçlarında ödeme kolaylığı getirdik. Emekli olduktan sonra esnaflık yapmaya devam edenlerin aylığından kesilen yüzde 15’i kaldırdık.

Sur’da terör olayları nedeniyle zarar gören esnafa 50 bin liralık sıfır faizli kredi veriliyor. Bunu TESKOM verecek. Burada TESKOM’a da teşekkür ediyoruz. Sizden aldığı kaynaklarla da onlar da elini taşın altına koyuyor ve darda olan esnafımıza destek oluyorlar.

Sicil Affı Getiriyoruz! Sübvansiyonel Kredileri Herkes Alabilecek!

Şimdi hem bankaların vereceği krediler, hem devletin vereceği sübvansiyonel krediler, düşük faizli desteklerin sağlıklı çalışması için esnafın sicilinin düzgün olması lazım. Sicili bozulmuş olan esnafa sicil affı getiriyoruz. Çeki yahut senedi dönen, sicili bozulmuş bu nedenle verdiğimiz kredilere erişmekte zorlananlar için bir kolaylık. Bu hafta sicil affı düzenlemesi Meclis’te görüşülecek ve yürürlüğe girmiş olacak.

Ahilik Fonu İle Esnafa Kara Gün Dostu Geliyor

Esnaf şimdi geldik, esnaf ve sanatkârlar için yeni bir imkan daha getiriyoruz.

Bugünkü toplantımızın konusu da bu, ahilik fonu. Ahilik geleneği var esnafımızda, “ben değil biz demek” diyen bir kültür. Şimdi, bu işi sizler adına yapıyoruz, ahilik ve esnaf fonu kuruyoruz. Ne olacak? Bunun amacı ne oluyor, ya işler her zaman düzgün gitmez, iyi günler de var, zor günler de var. Günün birinde dara düştünüz ne yapacağım diye düşünüyorsunuz, işte orada sizin yardımınıza koşacak bir mekanizma var. Esnaf ve Ahilik Fonu. Esnafı bu fonla güvence altına alıyoruz. Bu fon, devletle milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluşuyor. Sorumluluğu birlikte üstleniyoruz. Yani diyoruz ki siz iki koyun bir de bizden. Böylece bu paralar biriksin, günü geldiğinde imdada yetişsin. “

Kobi-Line Haber Merkezi
06.01.2017


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 4812 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45