0850 811 2 444
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
0850 811 2 444

Girişimciler Sermaye ve Finansmana Nereden Ulaşabilir?

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler için en önemli konu nakit ve öz sermaye sorunudur. İşte bu konuda girişimcilerimiz için sermaye konusunda yardımcı olabilecek birçok kanalı sizler için özetliyoruz.


Girişimciler İçin Sermaye Bulma Kılavuzu

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler için en önemli konu nakit ve öz sermaye sorunudur. İşte bu konuda girişimcilerimiz için sermaye konusunda yardımcı olabilecek birçok kanalı sizler için özetliyoruz.

Kendi işini kurmak ve büyük işler başarmak hepimizin zaman zaman kurduğu güzel bir hayaldir. Bunu bir hayal olmaktan çıkarıp, gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimciler için de sermaye ve nakit, en büyük sorunlardan biri olarak karşılarına çıkmaktadır. Eğer sizin de aklınızda böyle bir fikir veya girişim varsa işte size sermaye bulabileceğiniz kanallardan bazıları.

Melek Yatırımcılar:

Girişimcilerimize, iş fikirlerini hayata geçirebilmek için sermaye desteği sağlayan melek yatırımcılara çeşitli platformlardan ulaşabilirsiniz. Melek Yatırımcılar Derneği, Endeavor Melek Yatırımcı Ağı gibi platformlar bu konuda yararlanabileceklerinizden bazılarıdır. Melek yatırımcınız iş fikriniz konusunda ikna olur ve inanırsa, size finansal destek sağlayacak ve böylece işinizi kurabileceksiniz. Burada en önemli konu iyi bir iş fikrinizin ve iş planınızın olmasıdır.;

Bankalar:

Özel bankalardan ve devlet bankalarından sağlayabileceğiniz girişimci kredileriyle girişiminiz için gereken sermayeyi sağlayabilirsiniz. Şayet iyi bir iş planı hazırlatır ve bunu da bankaya teminat olarak gösterebilirseniz bankalardan kredi alabilirsiniz. Bazı özel bankalar da girişimciler için özel bir girişimci bölümü bile mevcuttur.

TTGV Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı:

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, çeşitli araştırma ve geliştirme projeleri, çevre ve stratejik odak konularında girişimcilere sermaye sağlıyor. İyi bir proje ile bu kurumdan destek almak hiçte zor değil.

KOSGEB:

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı girişimcilere destek veren en önemli kurumlardan birisidir. Sadece sermaye olarak değil, eğitim ve teknik açılardan geliştirme gibi hizmetler de veren KOSGEB, söz konusu eğitimlere katılmanızı ve girişimci olarak sizlerden detaylı iş planı sunumunuzu istiyor. Eğer planınız onaylanırsa, bunun hayata geçmesi için sermaye desteği sağlıyor.

Kitlesel Fonlama Sitelerinden Bazıları:

www.etohum.com:
Mobil ortamda geliştirilen projeler için sermaye sağlayan e-tohum internet şirketini kurmak isteyen girişimciler için (oyun veya yazılım gibi konularda) fikirlerini fonlamanın başka bir yolu.

www.kobibank.com.tr: İnternet ortamında fikir ve projelerinizi tanıtıp online bağış ve para toplayarak girişiminize destek alabileceğiniz bir platformdur. İmece usulü yatırım aracı da denilebilir. Tanıtımlarınız ne kadar güçlü olursa toplayacağınız sermaye de artar. Burada sermaye desteği verenlere küçük bir hediye veya ürün indirimi sunarak teşekkür edebilirsiniz.

TÜBİTAK:

Araştırma ve geliştirme, teknoloji ve inovasyon gibi konulardaki girişim fikirlerini destekleyen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu da sermaye bulmak için başvurabileceğiniz kurumlardan birisidir.

Avrupa Birliği Hibe Fonları:

Avrupa Birliği süreçleri kapsamında çeşitli projeleri destekleyen bu fonlar için, projenizi oluşturup göndermeniz yeterli. Eğer proje fonlanmak için uygun görülürse geri ödemesiz hibeye de hak kazanmış olacaksınız. Önemli olan sağlam projeler yazdırarak başvurmaktır.

Kobi-Line Kobi Destek ve Girişimcilik Merkezi:

Türkiye’de yıllardır girişimci ve Kobilere proje ve danışmanlık hizmeti veren Kobi-Line da girişimcilere sermaye ve finansmana erişim konusunda rehberlik ve hizmet sunmaktadır. İyi bir iş fikri, uygun bir proje ve çeşitli fonlara ulaşmanın en kolay yolu da bu merkezden geçmektedir. AB fonlarından dünya bankasına, kalkınma ajanslarından melek yatırımcılara kadar alabileceğiniz tüm hibe, destek ve krediler için size rehberlik edip yol gösteren bir merkezdir. Bugüne kadar binlerce proje yazmış ve girişimcilerin gönlünde taht kurmuştur.

TGDeF Türkiye Girişimcileri Destekleme Fonu:

Yazdırdığınız projelerinize başlangıç sermayesi bulmak istiyorsanız bu kuruluşa başvurabilirsiniz. Projelerinizin uygun olması ve iş planı hazırlığınızın tam olması alacağınız sermaye oranını artırmaktadır. Mutlaka iş planı hazırlayarak gidiniz.

Bakanlıklar ve Devlet Kurumları:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, çeşitli bakanlıklar ve bankalar aracılığıyla girişimcilere mali destek sağlıyor. Bunun bir kolu, devlet bankaları aracılığıyla sağladığı krediler. Ekonomi Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi bakanlıklar da çeşitli kredi ve hibelerle girişimcileri destekliyor. Bu kurumlara direkt başvuru yapamayabilirsiniz ama bu kurumlar için proje hazırlayan proje merkezleri vardır. Sağlam proje hazırlatarak bakanlılardan ve devlet bankalarından hibe-destek-kredi alabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
06.03.2018

 

 


Hibe Kredi Haberlerini Mail Adresinize Gönderelim!
Bu içerik 2797 defa görüntülendi.
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
TÜRKİYE’NİN KOBİ DESTEK HATTI
Anatolia Group
Veko Giz Plaza Maslak Meydan Sokak 3/13 TR-34396 Sarıyer-İstanbul
0850 811 2 444
İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü No: 833782
Maslak Vergi Dairesi No: 068 082 6416
Ziraat IBAN TR89 0001 0004 5665 9670 7750 06
İşbank IBAN TR27 0006 4000 0011 0520 9291 96
Akbank IBAN TR35 0004 6006 4588 8000 1326 45